Nejrychlejší lokomotiva u nás – lokomotiva řady 759 „Kyklop“ – v tomto týdnu absolvovala své první testy po jejím znovuzrození. Výzkumný ústav železniční (VÚŽ) rekonstruoval lokomotivu řady 759, dříve T499, která nesla tuto přezdívku – jednu z pouhých dvou vyrobených. Dodnes zůstává nejpokročilejší dieselovou lokomotivou vyrobenou na území dnešního Česka. Přílišná hmotnost a množství dětských nemocí však Kyklopům neumožnily rozvinout svůj potenciál. ČSD nakonec místo nich koupily zdokonalenou verzi jejich předchůdců.
Lokomotiva T499.0002 / zdroj: Wikipedie
Lokomotiva řady 759 je dieselová lokomotiva s elektrickým přenosem výkonu určená původně pro vozbu těžkých rychlíků na hlavních tratích. Vyrobila ji firma ČKD Praha ve dvou exemplářích v letech 1974 – 1975. K sériové výrobě však již nedošlo a ani oba prototypy se v provozu dlouhodobě neudržely.
Koncepce pochází z přelomu 60. a 70. let, a mělo se jednat o nejrychlejší a nejvýkonnější motorovou lokomotivu z produkce ČKD, což se i naplnilo s rychlostním rekordem 176 km/h dosaženým na zkušebním okruhu u Velimi. Stroje byly na svou dobu velmi pokrokové a svým technickým vybavením srovnatelné se soudobými zahraničními výrobky. Při zkušebním provozu se projevovaly nejrůznější obtíže, které bylo třeba postupně odstraňovat. Jeden z prototypů byl nasazován na pravidelný expres Ostravan, ale právě kvůli častým závadám se na tomto vlaku objevoval spíš sporadicky. Další vývoj byl zastaven, protože v nové koncepci železniční dopravy v 70. letech se počítalo s dalším rozšiřováním elektrické trakce a pro rychlíky na neelektrizovaných tratích byla určena modernizovaná verze starších „brejlovců“, tedy dnešní řada 754. Pro řadu 754 však byly využity některé prvky poprvé vyzkoušené na lokomotivách řady 759. Vynaložené úsilí na jejich vývoj tak nevyšlo zcela vniveč.
Oba stroje byly předány do depa v Děčíně, kde byly nasazeny na těžké nákladní vlaky. Jeden z nich zde byl roku 1979 těžce poškozen požárem, po kterém již nebyl plně opraven a dosloužil jako vozidlo určené pro nárazové testy deformačních prvků na železničním okruhu. Nakonec byl v roce 1989 zlikvidován. Druhý z prototypů bez závažnějších problémů sloužil dále v Děčíně do roku 1979, kdy byl pro poruchu odstaven a následně předán též na okruh, kde byl opraven a sloužil až do 90. let jako hnací vozidlo pro testované soupravy. Roku 1994 byl jako neprovozní přesunut do depa v Nymburce, kde mu byl obnoven nátěr a byl vystavován jako historické vozidlo. Nakonec byl roku 1997 zapůjčen na výstavu do Bohumína, kde už zůstal v péči spolku přátel železnic. V roce 2013 byl přesunut do DPOV Nymburk, kde se podrobuje hlavní opravě. Kvůli atypičnosti původního motoru však byl dosazen motor K12V230DR z lokomotiv řady 753.
Zdroje: ČT24, Wikipedie